Copyright © 2014 - Tamer Baran - Tüm Hakları Saklıdır.
Bu blogta yer alan yazılar (içerik), 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince eser sahibi olan Tamer Baran'a aittir. Söz konusu içerik eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz,yayınlanamaz...

28 Eylül 2012 Cuma

Grosse Pointe Blank / Nena

Bir kiralık katilin maceralarını anlatan “Grosse Pointe Blank” (George Armitage, 1997) vasat bir filmdir ama harika bir sesbandı vardır. Johnny Nash’ten The Cure’a, Guns’n Roses’tan The Specials’a, farklı türlerde müzik yapan 20’den fazla grubun, birbirinden güzel şarkısı filmde kullanılmıştır. Ki bunlardan biri, 1980’lerin en ünlü parçalarından biri olan “99 Luftballons”.

Milyonlarca insanı dans ettiren bu yüksek ritmli şarkı aslında Berlin Duvarı’nın yapılmasına neden olan zihniyeti eleştiren, gayet muhalif bir eserdir, bestesi Alman şarkıcı Nena’nın grubunda tuşlu çalgıları kullanan Uwe Fahrenkrog-Petersen’a, sözleri grup arkadaşı, gitarist Carlo Karges’e aittir.

Hızla popüler olunca İngilizce versiyonu hazırlanan bu şarkı (bu kez sözleri Kevin McAlea yazmış), “Grosse Pointe Blank”ten sonra 10’dan fazla filmde daha kullanılmış ki bunlardan bazıları: “Boogie Nights / Ateşli Geceler” (Paul Thomas Anderson, 1997), “The Wedding Singer / Evlilik Öpücüğü” (Frank Coraci, 1998), “Watchmen” (Zack Snyder, 2009) ve –iki versiyonu birden kullanan- “Mr. Nobody / Bay Hiçkimse” (Jaco Van Dormael, 2009).

Şarkının bir kuşak için ne ifade ettiğini şu olay güzel anlatır: Amerikan müzik televizyonu VH1, Katrina Kasırgası kurbanları için bir yardım kampanyası başlatır. Bağışta bulunan izleyiciler, kanalda gösterilecek video klibi belirleme ayrıcalığına sahip olmaktadır. Bir izleyici 35 bin dolar öder, kanalın tam bir saatlik yayınını belirleme hakkı kazanır ve bir saat boyunca “99 Luftballons”un her iki dildeki yorumlarının tekrar tekrar yayımlanmasını ister. Arzusu 26 Mart 2006 günü, 14.00 ile 15.00 arasında yerine getirilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder