Copyright © 2014 - Tamer Baran - Tüm Hakları Saklıdır.
Bu blogta yer alan yazılar (içerik), 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince eser sahibi olan Tamer Baran'a aittir. Söz konusu içerik eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz,yayınlanamaz...

12 Nisan 2013 Cuma

Sertifika programında ilk gün

Avukat Burhan Gün senaryo yazarlarının yasal haklarını anlattı ve soruları yanıtladı.

Senaryo Yazarları Derneği (SENDER) ile Bahçeşehir Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği, “Senaryo Yazarlığı” başlıklı sertifika programı, 6 Nisan günü üniversitenin Beşiktaş kampüsünde başladı.

“Her fikirden hikaye olur mu?” başlıklı ilk dersin konuğu deneyimli senarist Nilgün Öneş oldu. İyi bir fikrin nereden bulunabileceğinden söz eden Öneş, örneklerle, her fikirden iyi bir sinema filmi veya TV dizisi hikayesi çıkmayabileceğini belirtti, eldeki fikrin işe yarayıp yaramadığının nasıl anlaşılacağını tecrübelerinden örnekleyerek anlattı. Başarılı bir hikayeye dönüşecek fikrin içinde dramatik çatışmanın zaten hazır olması gerektiğini söyleyen Öneş, Şekspir’in “Romeo ve Juliet”ini örnek verdi, “iki genç birbirine aşık olur” cümlesiyle “düşman ailelerin çocukları birbirine aşık olur” cümlesi arasındaki farkın altını çizdi... Sunumunun ardından Öneş, yaklaşık 70 dakika öğrencilerin sorularını yanıtladı.

Sinema yazarı-senarist Tamer Baran’ın konusu ise “Hikaye ve Mana” idi. İzleğin önemini anlatarak başlayan Baran, “The Godfather / Baba” ve “Citizen Kane / Yurttaş Kane” filmlerinin açılış sahnelerini izlettirdi ve filmlerin ana temalarının nasıl analiz edilebileceğini anlattı. Daha başarılı bir film hikayesi elde etmenin temel yolunun hikayenin ana temasını derinleştirmek olduğunu anlatan Baran, temayı etkili hale getirmek konusunu işlerken “Suç ve Ceza”, “Gazap Üzümleri” gibi klasik romanlardan da örnek verdi.

Günün son konuşmacısı avukat Burhan Gün oldu. Senaryo yazarlarının yasal haklarını kısaca özetleyen Gün, sözleşme imzalanırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini örneklerle açıkladı ve konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Sertifika programında ilk gün tamamlandığında, katılımcılar kadar konuşmacıların da etkinlikten çok memnun oldukları gözlenebiliyordu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder