Copyright © 2014 - Tamer Baran - Tüm Hakları Saklıdır.
Bu blogta yer alan yazılar (içerik), 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince eser sahibi olan Tamer Baran'a aittir. Söz konusu içerik eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz,yayınlanamaz...

19 Mayıs 2012 Cumartesi

The Game / Jefferson Airplane

Salondan çıktığımızda neredeyse herkes yanındakine “o parça neydi, kimindi?” gibi sorular soruyordu. Çok başarılı ve önemli bir film seyretmiştik, bunun da etkisiyle o acayip şarkıyı tekrar dinlemek, söyleyeni tanımak istiyorduk.

Haksız sayılmazdık; ömrümüzde gördüğümüz en etkili şarkı kullanımlarından biriydi.

60’ların en ünlü gruplarından Jefferson Airplane’e ait olan şarkının adı “White Rabbit” idi, adı üzerinde, “Alice Harikalar Diyarında” masalına gönderme yapıyor, yeni bir gerçekliğe açılmaktan söz ediyordu. Sadece psychedelic rock türünün değil, tüm Rock tarihinin en ünlü şarkılarından biriydi bu, Rolling Stone dergisinin “Tüm Zamanların En İyi 500 Şarkısı” listesine alınmıştı.

Ve “The Game” filminin kahramanının “steril” gerçekliği parçalanırken, o ana, hem müziği, hem sözleriyle çok uygun düşüyordu.

Bestesi vokalist Grace Slick’e ait olan şarkı, George Benson’dan Patti Smith’e, 30’dan fazla sanatçı ve grup tarafından yorumlandı, “Platon / Müfreze”, “C.R. A. Z. Y.” gibi filmlerde, “Sopranos”, “Supernatural” gibi TV dizilerinde de kullanıldı.

DVD linki

Video linki

Şarkının sözleri için tıklayınız

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder